2022 – RAPID REACTSM

 

2021 – INFINITE RECHARGE

FIRST Dean’s List Finalist Award – New York & Quebec Region Awards Event – Nicole Leute

Concept Award – Cobalt Group – Game Design Challenge 

Quality Award – Chromium Group – INFINITE RECHARGE At Home Challenge

FIRST Innovation Challenge Semi-Finalist Award – Oxygen Group – FIRST Innovation Challenge

2020 –  INFINITE RECHARGE

Regional Chairman’s Award – Miami Valley Regional

2019 – Destination: Deep Space Presented by The Boeing Company

FIRST Dean’s List Finalist Award (Kyle Berg) – Finger Lakes Regional

Team Spirit Award sponsored by FCA Foundation – Finger Lakes Regional

Regional Finalists – Festival de Robotique a Montreal Regional

Imagery Award in honor of Jack Kamen – Festival de Robotique a Montreal Regional

2018 – FIRST POWER UPSM

Imagery Award in honor of Jack Kamen – Midwest Regional

2017 – Steamworks

 
Regional Chairman’s Award – Finger Lakes Regional

Woodie Flowers Finalist Award – Finger Lakes Regional – Cynette Cavaliere

FIRST Dean’s List Finalist Award – Finger Lakes Regional – Jordan Sayegh

Regional Engineering Inspiration Award – Midwest Regional

Regional Winners – Midwest Regional

Championship Subdivision Winner – Curie Division

2016 – Stronghold

Regional Chairman’s Award – Greater Toronto Central Regional
 
Regional Finalist – Greater Toronto Central Regional
 
Woodie Flowers Finalist Award – Finger Lakes Regional – Eric Brewer
 
FIRST Dean’s List Finalist Award – Finger Lakes Regional – Amal Elhelw
 
Imagery Award – Finger Lakes Regional
 
Championship Subdivision Winner – Curie Division
 

 

2015 – Recycle Rush

Regional Chairman’s Award – Festival de Robotique a Montreal Regional

FIRST Dean’s List Finalist – Finger Lakes Regional – Tess Kremer

Team Spirit Award – Finger Lakes Regional

 

2014 – Aerial Assist

Engineering Inspiration Award – New York Tech Valley Regional

Regional Chairman’s Award – Finger Lakes Regional

 

2013 – Ultimate Ascent

Regional Champions – Boston Regional

Gracious Professionalism – Boston Regional

Industrial Safety Award – Boston Regional

Woodie Flowers Finalist Award – Finger Lakes Regional – Larry Lewis

FIRST Dean’s List Finalist – Finger Lakes Regional – Ciana Robertson

Gracious Professionalism – Finger Lakes Regional

 

2012 – Rebound Rumble

Engineering Inspiration Award – Connecticut Regional

Woodie Flowers Finalist Award – Finger Lakes Regional – Jeff Downs

FIRST Dean’s List Finalist – Finger Lakes Regional – Justin Byers

Volunteer of the Year – Finger Lakes Regional – Larry Lewis

Innovation in Control Award – Finger Lakes Regional

 

2011 – Logo Motion

Chairman’s Award – Washington DC Regional

FIRST Dean’s List Finalist – Finger Lakes Regional – Jason Kuberka

Gracious Professionalism – Finger Lakes Regional

 

2010 – Breakaway

Championships Quarter Finalist, Curie Division

Coopertition Award – Boston Regional

Regional Finalist – Boston Regional

FIRST Dean’s List Finalist – Boston Regional – Crystal Vongnaphone

Chairman’s Award – Boston Regional

Engineering Inspiration – Finger Lakes Regional

 

2009 – Lunacy

Championships International Judges’ Award for Integrated Performance

Regional Chairman’s Award – Chesapeake Regional

Website – Chesapeake Regional Imagery – Chesapeake Regional

Entrepreneurship Award – Finger Lakes Regional

Regional Finalist – Finger Lakes Regional

 

2008 – FIRST Overdrive

Engineering Inspiration – Finger Lakes Regional

Imagery – Philadelphia Regional

Industrial Safety Award – Philadelphia Regional

 

2007 – Rack N’ Roll

Regional Chairman’s Award – Finger Lakes Regional

Website – Boston Regional

Team Spirit – Boston Regional

 

2006 – Aim High

Engineering Inspiration – Finger Lakes Regional

Imagery – Boston Regional

2005 – Triple Play

Championship Rookie All-Star Award

Regional Champions – Greater Toronto Regional

Rookie Inspiration – Greater Toronto Regional

Team Spirit – Greater Toronto Regional

Highest Seeded Rookie Team – Buckeye Regional

Rookie All-Star – Finger Lakes Regional